xanthipost.gr
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ξεκινά το 1ο Τουρνουά Ποδοσφαίρου Αναπτυξιακών Ηλικιών Κ12 και Κ14 της Περιφέρειας ΑΜΘ

1ου Τουρνουά Ποδοσφαίρου Αναπτυξιακών Ηλικιών Κ12, Κ14 της Περιφέρειας ΑΜΘ, το τριήμερο 16-18 Ιουνίου στην Κομοτηνή

Περιφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης Χρήστος Μέτιος για τη διοργάνωση

«Ο αθλητισμός, πολύ περισσότερο όταν αφορά και νέα παιδιά, η ανάδειξη των πόλεών μας και η προσέλκυση επισκεπτών στην περιοχή μας είναι βασικοί στόχοι της Διοίκησής μας. Για αυτό θέλουμε και η συγκεκριμένη διοργάνωση να καταστεί θεσμός της Περιφέρειάς μας».

Με αυτά τα λόγια περιέγραψε τη στόχευση της Διοίκησής του ο Περιφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης Χρήστος Μέτιος όσον αφορά τη διοργάνωση του 1ου Τουρνουά Ποδοσφαίρου Αναπτυξιακών Ηλικιών Κ12, Κ14 της Περιφέρειας ΑΜΘ, το τριήμερο 16-18 Ιουνίου στην Κομοτηνή, σε συνέντευξη Τύπου που πραγματοποιήθηκε για το θέμα την Τετάρτη 14 Ιουνίου στην έδρα της Περιφέρειας.

Το τουρνουά πραγματοποιείται με τη συνεργασία των Προέδρων των Ενώσεων  Ποδοσφαιρικών Σωματείων Θράκης, Έβρου, Ξάνθης, Καβάλας και Δράμας.

Στην πρώτη αυτή διοργάνωση στην Κομοτηνή συμμετέχουν 400 αθλητές ηλικίας μέχρι 14 ετών από 20 ομάδες της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, οι οποίες αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες και δευτεραθλήτριες στα Τοπικά Αναπτυξιακά Πρωταθλήματα της κάθε Ένωσης.

Πρόκειται για μια διοργάνωση που έχει στόχο την προώθηση της ενασχόλησης των νέων με τον αθλητισμό και την ανάδειξη ιδανικών και αξιών του αθλητισμού μέσα από το ποδόσφαιρο, η οποία θα πραγματοποιείται κάθε χρόνο σε διαφορετική πόλη της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.

Στη συνέντευξη Τύπου συμμετείχαν Πρόεδροι και εκπρόσωποι των Διοικήσεων των ΕΠΣ, ο Αντιπεριφερειάρχης Διοίκησης, Οικονομικών και Αθλητισμού της Περιφέρειας κ. Αχμέτ Ιμπράμ και η Ειδική Σύμβουλος του Περιφερειάρχη σε θέματα Πολιτισμού κυρία Ζωή Κοσμίδου.

Το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ 1ου ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ Κ14 της ΠΑΜΘ
   Α ΟΜΙΛΟΣ Κ14   
ΟΜΙΛΟΣΗΜΕΡΑΓΗΠΕΔΟΟΜΑΔΑΠΡΩΙΑΠΟΓΕΥΜΑΡΕΠΟ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΔΑΚΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ-ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ10:00 ΑΚΡΙΤΑΣ Κ. ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΔΑΚΑΟΚ – ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ ΞΑΝΘΗΣ11:30  
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΚΟΣΜΙΟ ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ- ΑΟΚ 17:30ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΚΟΣΜΙΟΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ-ΑΚΡ.Κ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ 19:00 
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΔΑΚΑΚΡ. Κ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ10:00 ΑΟΚ ΚΑΒΑΛΑΣ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΔΑΚΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ-ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ11:30  
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΚΟΣΜΙΟΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ 17:30ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΚΟΣΜΙΟΑΚΡ.Κ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ-ΑΟΚ 19:00 
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΚΥΡΙΑΚΗ 18/6ΔΑΚΑΟΚ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ10:00 ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΚΥΡΙΑΚΗ 18/6ΔΑΚΠΟΝΤΙΑΚΟΣ-ΑΚΡ.Κ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ11:30  
   Β ΟΜΙΛΟΣ Κ14   
ΟΜΙΛΟΣΗΜΕΡΑΓΗΠΕΔΟΟΜΑΔΑΠΡΩΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΡΕΠΟ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ 14ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΚΟΣΜΙΟΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ10:00 ΑΕΤΟΣ ΟΦΡΥΝΙΟΥ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ 14ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΚΟΣΜΙΟΠΑΟΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ-ΟΡΕΣΤΗΣ ΟΡΕΣΤ11:30  
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΔΑΚΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ – ΠΑΟΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ 17:30ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΔΡΑΜΑΣ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΔΑΚΟΡΕΣΤΗΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ-ΑΕΤΟΣ ΟΦΡΥΝΙΟΥ 19:00 
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ 14ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΚΟΣΜΙΟΠΑΟΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ-ΑΕΤΟΣ ΟΦΡΥΝΙΟΥ10:00 ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ 14ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΚΟΣΜΙΟΟΡΕΣΤΗΣ ΟΡΕΣΤ-ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ11:30  
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΔΑΚΟΡΕΣΤΗΣ ΟΡΕΣΤ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 17:30ΠΑΟΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ14ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΔΑΚΑΕΤΟΣ ΟΦΡΥΝΙΟΥ-ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 19:00 
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ 14ΚΥΡΙΑΚΗ 18/6ΚΟΣΜΙΟΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ-ΠΑΟΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ10:00 ΟΡΕΣΤΗΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ 14ΚΥΡΙΑΚΗ 18/6ΚΟΣΜΙΟΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΑΕΤΟΣ ΟΦΡΥΝΙΟΥ11:30  
Κ 14ΚΥΡΙΑΚΗ 18/6ΔΑΚ                                 ΤΕΛΙΚΟΣ 17:00 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ 1ου ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ Κ12 της ΠΑΜΘ
   Α ΟΜΙΛΟΣ Κ12   
ΟΜΙΛΟΣΗΜΕΡΑΓΗΠΕΔΟΟΜΑΔΑΠΡΩΙΑΠΟΓΕΥΜΑΡΕΠΟ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6 #1ΕΠΣ/ΡΣΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ- ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ10:00 ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΕΠΣ/ΡΣΟΡΦΕΑΣ ΣΤΡΥΜΗΣ-ΟΡ.ΟΡΕΣΤΙΑΔΟΣ11:30  
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6 #2ΕΠΣ/ΡΣΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ-ΟΡΦΕΑΣ ΣΤΡΥΜΗΣ 17:30ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΕΠΣ/ΡΣΟΡ ΟΡΕΣΤΙΑΔΟΣ-ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ 19:00 
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6 #1ΕΠΣ/ΡΣΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ-ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑ10:00 ΟΡΕΣΤΗΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΕΠΣ/ΡΣΟΡΦΕΑΣ ΣΤΡΥΜΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ11:30  
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6 #2ΕΠΣ/ΡΣΟΡΦΕΑΣ ΣΤΡΥΜΗΣ -ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑ 17:30ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΕΠΣ/ΡΣΟΡ.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ 19:00 
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΚΥΡΙΑΚΗ 18/6 #1ΚΟΣΜΙΟΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ-ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ10:00 ΟΡΦΕΑΣ ΣΤΡΥΜΗΣ
Α ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΚΥΡΙΑΚΗ 18/6ΚΟΣΜΙΟΟΡ.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ-ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ11:30  
   Β ΟΜΙΛΟΣ Κ12   
ΟΜΙΛΟΣΗΜΕΡΑΓΗΠΕΔΟΟΜΑΔΑΠΡΩΙΑΠΟΓΕΥΜΑΡΕΠΟ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6 #2ΕΠΣΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ-ΠΑΟΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗ10:00 MUDIALITO ΠΑΟΚ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΕΠΣΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ11:30  
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6 #1ΕΠΣΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ-ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ 17:30ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/6ΕΠΣΠΑΟΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΠΑΟΚ MUNDIALΙΤΟ 19:00 
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6 #2ΕΠΣΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ-ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ10:00 ΠΑΟΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΕΠΣΠΑΟΚ MUNDIALITO-ΕΘΝΙΚΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ11:30  
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6 #2ΕΠΣΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – MUNDIALITO ΠΑΟΚ 17:30ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΣΑΒΒΑΤΟ 17/6ΕΠΣΠΑΟΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ – ΕΘΝΙΚ. ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 19:00 
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΚΥΡΙΑΚΗ 18/6 #2ΕΠΣΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ-ΠΑΟΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ10:00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ
Β ΟΜΙΛΟΣ Κ12ΚΥΡΙΑΚΗ 18/6ΕΠΣΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ-MUNDIALITO ΠΑΟΚ11:30  
Κ 12ΚΥΡΙΑΚΗ 18/6ΕΠΣ                                 ΤΕΛΙΚΟΣ 16:00 

Related posts

(video) – Πρωταθλητής ο ΑΟΞ με 24Χ24 νίκες! – ΑΟ Ξάνθης-ΑΟ Σημαντρών 6-0

xanthipost

(video) – Γ! Εθνική: Άρης Πετεινού – ΠΑΟΚ Κρηστώνης 0-1

xanthipost

(video) – Μεγάλο «Χ» για τον Άρη Αβάτου στη Χρυσούπολη

xanthipost

Leave a Comment

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ