xanthipost.gr
ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΘΕΜΑ

(video) – Xanthi Grand Slam: Ολοκληρώθηκαν οι τελικοί  στην πλατεία Δημοκρατίας – Θριάμβευσαν Λάβδα, Σαμπάτη – Ιωαννίδης, Παπαδημητρίου

Οι Λάβδα, Σαμπάτη ολοκλήρωσαν την έκπληξη και κατέκτησαν τον τίτλο – Ιωαννίδης, Παπαδημητρίου θριάμβευσαν στην πλατεία Δημοκρατίας

Xanthi Grand Slam: Ιωαννίδης, Παπαδημητρίου θριάμβευσαν στην Ξάνθη

Οι πρωταθλητές Ελλάδας Παναγιώτης Ιωαννίδης, Θοδωρής Παπαδημητρίου κατέκτησαν το πρώτο τους φετινό Grand Slam επικρατώντας με 2-0 των Ιάκωβου Καφούρου, Χρήστου Τσιγαρίδα στον τελικό της Ξάνθης.

Σ’ ένα ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο (όπως και στον τελικό των γυναικών που είχε προηγηθεί) οι δύο ομάδες προσέφεραν εξαιρετικό θέαμα, αλλά η εμπειρία των Παναγιώτη και Τέο νίκησε τον ενθουσιασμό των Ιάκωβου και Χρήστου.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 8-7 με τα μπλοκ του Ιωαννίδη να ανοίγουν τη διαφορά (15-12) και τελικά το 1-0 να έρχεται εύκολα (21-14).

Στο δεύτερο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία μέχρι το 12-12 με τους περσινούς πρωταθλητές να προσπερνούν 14-12 και να φτάνουν στο 19-16 και 20-18. Καφούρος και Τσιγαρίδας έσβησαν και τα δύο ματς μπολ (20-20), έσβησαν άλλα δύο ισοφαρίζοντας σε 22-22, αλλά Ιωαννίδης/Παπαδημητρίου πήραν το σετ με 24-22 και τη νίκη.

Xanthi Grand Slam: Οι Λάβδα, Σαμπάτη ολοκλήρωσαν την έκπληξη και κατέκτησαν τον τίτλο στην πλατεία Δημοκρατίας

Οι Ευανθία Λάβδα, Ιφιγένεια Σαμπάτη πανηγύρισαν τον πρώτο τους τίτλο σε τουρνουά Grand Slam του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ επικρατώντας στο τάι μπρέικ (21-18, 12-21, 15-11) των Δήμητρα Μαναβή, Μυρτώ Καλαμαρίδου.

Στο ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο στην πλατεία Δημοκρατίας (οι κερκίδες ήταν γεμάτες μία ώρα πριν την έναρξη του αγώνα) Ευανθία και Ιφιγένεια για μία ακόμη φορά διέψευσαν τα προγνωστικά ολοκληρώνοντας με φανταστικό τρόπο την πορεία τους στην Ξάνθη.

Κι αυτό γιατί στα προημιτελικά απέκλεισαν Μάτιου/Τριανταφυλλίδη (νικήτριες στη Θεσσαλονίκη) στα ημιτελικά τις Καραγκούνη/Χριστοδούλου (φιναλίστ στην Αριστοτέλους) και στον τελικό επικράτησαν των Καλαμαρίδου, Μαναβή.

Στο πρώτο σετ το γρήγορο 4-2 των Καλαμαρίδου/Μαναβή μετατράπηκε σε 6-8 για τις Λάβδα/Σαμπάτη οι οποίες έκτοτε δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα.

Με το σκορ από το 9-7 να πηγαίνει στο 14-9, Μυρτώ και Δήμητρα αντέδρασαν ροκανίζοντας τη διαφορά (14-11, 15-13) και ισοφάρισαν 16-16, ωστόσο με την Σαμπάτη να δίνει ρεσιτάλ στην άμυνα, Ευανθία και Ιφιγένεια προηγήθηκαν ξανά 18-16 και έκλεισαν το σετ στο 21-18!

Το σκηνικό στο δεύτερο σετ ήταν εντελώς διαφορετικό καθώς Καλαμαρίδου/Μαναβή προηγήθηκαν και πάλι στην αρχή με 6-2, αλλά αυτή τη φορά δεν έχασαν τη διαφορά. Αντιθέτως εκμεταλλευόμενες τα λάθη των αντιπάλων την αύξησαν (9-3, 18-10) και το 1-1 (21-12) ήρθε πολύ εύκολα.

Στο τάι μπρέικ όμως είχαμε την ισορροπία του τρόμου με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία μέχρι το 7-7 που έγινε 9-7 για Ευανθία και Ιφιγένεια. Το χαμένο σερβίς της Λάβδα έφερε το 9-8, αλλά δύο άουτ της Καλαμαρίδου έφεραν το σκορ στο 12-8!

Δήμητρα και Μυρτώ δεν μπόρεσαν να μειώσουν και στο 14-11 το χαμένο σερβίς της πρώτης έδωσε τον τίτλο στις Λάβδα, Σαμπάτη.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα στο ταμπλό των γυναικών

Α’ όμιλος

Διονυσία Μάτιου/Λίζα Τριανταφυλλίδη – Γεωργία Χατζηδημητρίου/Κλόι Κιμπλ 2-0 (21-11, 21-09)

Ναυσικά Μαραθοκαμπίτου/Σοφία Μαραθοκαμπίτου – Γεωργία Χατζηδημητρίου/Κλόι Κιμπλ 1-2 (16-21, 21-12, 08-15)

Διονυσία Μάτιου/Λίζα Τριανταφυλλίδη – Ναυσικά Μαραθοκαμπίτου/Σοφία Μαραθοκαμπίτου 2-0 (21-15, 21-08)

Β’ όμιλος

Γεωργίνα Αντωνακάκη/Ιωάννα Περδικάκη – Πολίνα Τριγωνίδου/Ελευθερία Καζάκου 2-0 (27-25, 21-12)

Ευανθία Λάβδα/Ιφιγένεια Σαμπάτη – Ελευθερία Καζάκου/Πολίνα Τριγωνίδου 2-1 (21-14, 20-25, 16-14)

Γεωργίνα Αντωνακάκη/Ιωάννα Περδικάκη – Ευανθία Λάβδα/Ιφιγένεια Σαμπάτη 2-0 (21-14, 21-18)

Γ’ όμιλος

Βασιλική Ματιάδη/Αναστασία Σιρίνινα – Μυρτώ Καλαμαρίδου/Δήμητρα Μαναβή 0-2 (15-21, 13-21)

Λόριν Μάλεσιτς/Λαμπριάννα Πήττα – Μυρτώ Καλαμαρίδου/Δήμητρα Μαναβή 0-2 (13-21, 05-21)

Βασιλική Ματιάδη/Αναστασία Σιρίνινα – Λόριν Μάλεσιτς/Λαμπριάννα Πήττα 2-0 (21-17, 21-17)

Δ’ όμιλος

Πέρσα Σακελλαρίδη/Έλενα Χαντζή – Ελένη Αλεξόγλου/Μυρτώ Πασχαλάκη 2-0 (21-13, 21-17)

Δήμητρα Καραγκούνη/Χρυσάνθη Χριστοδούλου – Ελένη Αλεξόγλου/Μυρτώ Πασχαλάκη 2-0 (21-08, 22-20)

Πέρσα Σακελλαρίδη/Έλενα Χαντζή – Δήμητρα Καραγκούνη/Χρυσάνθη Χριστοδούλου 0-2 (16-21, 17-21)

Προημιτελικοί

Διονυσία Μάτιου/Λίζα Τριανταφυλλίδη – Ευανθία Λάβδα/Ιφιγένεια Σαμπάτη 1-2 (16-21, 21-11, 12-15)

Δήμητρα Καραγκούνη/Χρυσάνθη Χριστοδούλου – Κλόι Κιμπλ/Γεωργία Χατζηδημητρίου 2-0 (21-18, 21-11)

Μυρτώ Καλαμαρίδου/Δήμητρα Μαναβή – Πέρσα Σακελλαρίδη/Έλενα Χαντζή 2-0 (21-17, 21-09)

Γεωργίνα Αντωνακάκη/Ιωάννα Περδικάκη – Βασιλική Ματιάδη/Αναστασία Σιρίνινα (21-15, 20-22, 9-15)

Ημιτελικοί
Ευανθία Λάβδα/Ιφιγένεια Σαμπάτη – Δήμητρα Καραγκούνη/Χρυσάνθη Χριστοδούλου 2-1 (13-21, 23-21, 15-13)

Μυρτώ Καλαμαρίδου/Δήμητρα Μαναβή – Βασιλική Ματιάδη/Αναστασία Σιρίνινα 2-0 (21-13, 21-09)

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα στο ταμπλό των ανδρών

Α’ όμιλος

Αντιόλ Κόλα/Στέλιος Τζιουμάκας – Πέτρος Βαρβιτσιώτης/Γαβριήλ Σαλίτ 2-0 (21-13, 21-14)

Παπασπύρος Παύλος/Δημόπουλος Νικόλας-Βαρβιτσιώτης Πέτρος/Σαλίτ Γαβριήλ 2 – 0 ( 21-16 , 21-16)

Τζιουμάκας Στέλιος/Κόλα Αντιόλ vs Παπασπύρος Παύλος/Δημόπουλος Νικόλας 2-0 ( 21-17 , 21-15)

B’ όμιλος

Σταύρος Ντάλλας/Δημήτρης Χατζηνικολάου – Αλέξανδρος Πολυχρονιάδης/Έντουαρντ Ράμος 2-0 (21-18, 21-17)

Βογιατζόγλου Παναγιώτης/Kimble Noah-Πολυχρονιάδης Αλέξανδρος/Ramos Eduard 2-1 ( 10-21 , 21-17 , 15-9)

Ντάλλας Σταύρος/Χατζηνικολάου Δημήτρης-Βογιατζόγλου Παναγιώτης/Kimble Noah 2-1 ( 21-17 , 18-21 , 15-10 )

Γ’ όμιλος

Ιάκωβος Καφούρος/Χρήστος Τσιγαρίδας – Αλέξανδρος Κουρτίδης/Δημήτρης Νιώπας 2-1 (25-23, 17-21, 15-09)

Καλιανίδης Γιώρργος/Τερζόγλου Σπύρος-Κουρτίδης Αλέξανδρος/Νιώπας Δημήτρης 2-0 ( 24-22 , 21-15)

Καφούρος Ιάκωβος/Τσιγαρίδας Χρήστος-Καλιανίδης Γιώρργος/Τερζόγλου Σπύρος 2-0 ( 22-20 , 21-13)

Δ’ όμιλος

Ιάσων Κανέλλος/Γιώργος Τερζόγλου – Ανέστης Δημητριάδης/Θωμάς Δημητριάδης 2-0 (21-11, 21-18)

Ιωαννίδης Παναγιώτης/Παπαδημητρίου Θοδωρής-Δημητριάδης Ανέστης/Δημητριάδης Θωμάς 2-0 ( 21-14 , 21-19)

Κανέλλος Ιάσωνας/Τερζόγλου Γιώργος-Ιωαννίδης Παναγιώτης/Παπαδημητρίου Θοδωρής( 21-13, 15-21, 16-18)

Προημιτελικοί

Στέλιος Τζιουμάκας/Αντιόλ Κόλα – Γιώργος Καλιανίδης/Σπύρος Τερζόγλου 2-0 (21-16, 21-07)

Παναγιώτης Ιωαννίδης/Θοδωρής Παπαδημητρίου – Νικόλας Δημόπουλος/Παύλος 2-0 (21-14, 21-14)

Ιάκωβος Καφούρος/Χρήστος Τσιγαρίδας – Παναγιώτης Βογιατζόγλου/Noah Kimble 2-0 (21-15, 21-19)

Σταύρος Ντάλλας/Δημήτρης Χατζηνικολάου – Ιάσωνας Κανελλός/ Γιώργος Τερζόγλου 2-0 (21-13, 21-17)

Ημιτελικοί

Κόλα/Τζιουμάκας-Ιωαννίδης/Παπαδημητρίου 0-2 (19-21, 13-21)

Καφούρος/Τσιγαρίδας-Ντάλλας/Χατζηνικολάου 2-0 (21-15, 21-18)

Related posts

Άλσος Ευμοίρου : Πρωτομαγιά όπως παλιά …. στον Τεκέ !!!

xanthipost

Γυμνάσιο – Λύκειο Αβδήρων : Κατέκτησαν το 1ο  Πανελλήνιο Βραβείο στα πλαίσια του διαγωνισμού κοινωνικής καινοτομίας #SocialInnovationRelay 2024!

xanthipost

(video) – Πρωταθλητής ο ΑΟΞ με 24Χ24 νίκες! – ΑΟ Ξάνθης-ΑΟ Σημαντρών 6-0

xanthipost

Leave a Comment

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ